banner
Świat

Co zwiedzić będąc w Splicie?

Jednym z wielu chorwackich miast wartych odwiedzin przez każdego turystę z pewnością jest Split. Mieszczące się na przepięknym wybrzeżu wokół zatoki miasto należy do najstarszych w tej części Dalmacji. Rozsiane na wodzie okoliczne wysepki należą do jednych z większych atrakcji dla przyjezdnych i mieszkańców. Błękitne wody Bałtyku urozmaicone są wspaniale prezentującymi się górami nadbrzeżnymi, które współtworzą niezwykłe tło dla miasta. Nic więc dziwnego, że co roku zjeżdża tu multum turystów z całego świata.

Po zawitaniu w te strony można dojść do wniosku, że cały Split w Chorwacji stanowi swego rodzaju sporych rozmiarów muzeum. Rozpoczynając wycieczkę zapoznawczą z pewnością nie można ominąć Pałacu Dioklecjana, który po wielu latach wciąż prezentuje się niezwykle i robi ogromne wrażenie. Kolejnym punktem zwiedzania z pewnością będzie Muzeum Archeologiczne Zrinjsko-Frankopanska. Powstała w 1820 roku budowla jest najstarszą tego typu w Chorwacji. Zebrana kolekcja skupia się na w znacznej części na latach starożytnych i zawiera liczne rzeźby nagrobkowe, ceramikę pochodzącą z Grecji oraz rożnego rodzaju szklane wyroby.

Spośród innych miejsc wartych odwiedzin na pewno możne jeszcze wymienić sławną świątynie Jupitera, która na przestrzeń setek lat wiele razy ulegała zniszczeniu, po czym ją odbudowywano. Z kolei galeria Mestrovica pełna wyjątkowych rzeźb będzie idealnym przystankiem dla miłośników sztuki. Zaleca się ponadto udać w miejsce zwane Marjan, skąd rozpościera się niesamowity widok obejmujący panoramę całego miasta.

Idąc urokliwymi uliczkami można napotkać wiele wystawnych kamienic, które swego czasu świadczyły o zamożności zamieszkałych przez nie rodzin. Obecnie w ich sąsiedztwie powstały przytulne kawiarnie i inne lokale, gdzie wspólnie ze znajomymi spędzają czas zarówno okoliczni mieszkańcy jak i przyjezdni turyści. Gościnność ludzi i mnóstwo ciekawych miejsc to z pewnością jedne z ważniejszych czynników, jakimi Chorwacja zachęca do odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *