banner
Artykuły, Dom

Bramy garażowe, czyli brama bramie nierówna

Brama garażowa, podobnie jak okna czy drzwi zewnętrzne domu, to bez wątpienia wizytówka każdej posesji, a także skuteczna ochrona znajdującego się w garażu samochodu przed złodziejami oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Wybór bramy garażowej nie jest prosty i przede wszystkim zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Sprawdzamy, jakie rodzaje bram garażowych są obecnie dostępne na polskim rynku.

Zanim podejmiemy decyzję

Dostępne obecnie na rynku bramy garażowe różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. Optymalnym rozwiązaniem jest uwzględnienie montażu odpowiedniej bramy garażowej już na etapie projektowania i budowania domu. Warto zastanowić się również na samym początku czy garaż będzie miejscem postojowym tylko dla jednego czy też większej liczby samochodów. Póżniejsze zmiany oraz konieczność zakupu i montażu bramy o nietypowych wymiarach mogą kosztować nas nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy wyborze bramy garażowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. warunki zabudowy, metraż działki oraz wielkość i ilość samochodów.
Obecnie na rynku można wybierać spośród bram uchylnych, segmentowych, rolowanych oraz bram rozwieralnych. Bramy garażowe w Rzeszowie to nieograniczony wybór modeli, wzorów oraz elementów wykończeniowych.  Przy wyborze konkretnego modelu bramy garażowej należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość materiału z jakiego wykonane zostało skrzydło, technologię jego produkcji oraz markę.

Brama garażowa uchylna

Bramy uchylne, zwane również płytowymi, były do niedawna najpopularniejszym rodzajem bram stosowanym przez właścicieli przydomowych garaży. Montaż tego rodzaju bram wymagał od właściciela garażu posiadania odpowiednio długiego podjazdu, ponieważ w tym przypadku dolna część bramy uchylnej otwiera się na zewnątrz. W otwarciu bramy pomagają najczęściej dwie pojedyncze sprężyny. Bramy uchylne wykonywane są przeważnie z ocynkowanej, wzmocnionej blachy. Atuty bramy uchylnej to niewątpliwie atrakcyjna cena oraz łatwość montażu nawet w przypadku, gdy garaż nie posiada nadproży.

Brama garażowa segmentowa

Brama segmentowa, zwana również sekcyjną, to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli bram garażowych. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z segmentów w liczbie od 3 do 6 elementów, które są połączone za pomocą zawiasów. W bramach segmentowych wykorzystuje się najczęściej tzw. ciepłe panele o grubości 40 mm, które są zazwyczaj wypełnione pianka poliuretanową chroniącą powierzchnię garażową przed utratą ciepła. Dodatkowo bramę segmentową uszczelnia się na całym obwodzie oraz między segmentami. Na rynku dostępne są dwa warianty otwierania tego rodzaju bram – do góry lub na bok.

Bramy garażowe rolowane

Bramy rolowane stanowią doskonałą alternatywę dla bram segmentowych. Specyfika ich działania jest bardzo podobna do sposobu działania popularnych rolet okiennych. Bramy rolowane są wyposażone w wydajny napęd elektryczny, który pozwala na swobodne podnoszenie oraz opuszczanie bramy. W bramach rolowanych lamele są nawijane na wał znajdujący się w umieszczonej nad otworem wjazdowym garażu kasecie. Lamele wykonuje się przeważnie ze stali lub aluminium.

Bramy garażowe rozwieralne

Bramy rozwieralne to jedno z najstarszych rozwiązań stosowanych w garażach. Skrzydła bram rozwieralnych są otwierane na boki, dlatego też ich montaż wymaga posiadania dużej powierzchni przed garażem. Obecnie tego typu bramy są coraz rzadziej oferowane przez producentów. Osoby zainteresowane tego rodzaju rozwiązaniem mogą zamówić bramę rozwieralną w profesjonalnym warsztacie rzemieślniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *