banner
Biznes

Ajencja i jej korzyści

Ajencja to inaczej prowadzenie działalności gospodarczej na zasadzie dzierżawy od jakiejś firmy. W ostatnim czasie jest to bardzo popularna forma pracy wielu osób, ale mimo to nie wszyscy jednak wiedzą na czym dokładnie polega ajencja i jakie są jej korzyści.

W skrócie, ajencja to forma współpracy pomiędzy etatem a franczyzą.  Na początku należy zaznaczyć, że większość osób które decydują się na tą formę współpracy to ludzie pragnący mieć własny sklep, ale ze względów finansowych samodzielnie nie mogą spełnić swojego marzenia.

Bardzo dużą i popularną siecią wśród wielu działających na zasadzie ajencji jest Żabka Polska sp. z o.o. Spółką zarządzają takie osoby  Jacek Roszyk, Oskar Fischer.  Na rynku Żabka posiada około 2500 sklepów, które prowadzone są właśnie na zasadzie współpracy ajencyjnej. Ajenci prowadzą sklep na zasadzie własnej działalności gospodarczej ale w oparciu o umowę z siecią. Dzięki umowie osoba prowadząca sklep nie musi martwić się o środki finansowe na wyposażenie i ewentualny remont sklepu. Żabka zapewnia swoim współpracownikom kredyt kupiecki za który mogą wynająć i wyremontować lokal i zakupić towar do sklepu. Należy zaznaczyć, że ajencja niesie  korzyści po obydwu stronach umowy.  Dla sieci to przede wszystkim brak formalności związanych z zatrudnianiem pracowników i innymi papierkowymi sprawami, z kolei ajent jest w pewien sposób szefem dla samego siebie, a przy tym nie musi wydawać własnych pieniędzy.

By zostać ajentem nie wystarczy wykazać się jedynie chęcią posiadania sklepu, taka osoba musi posiadać odpowiednie cechy jak m.in.:  przedsiębiorczość, odpowiedzialność, umiejętność zarządzania personelem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.