banner
Ciekawostki

Pedodoncja – czyli dziecko u dentysty

Aby skutecznie chronić zęby przed powstawaniem próchnicy, koniecznie trzeba zadbać o nie już od najmłodszych lat, a zatem jeszcze w wieku dziecięcym. Dentyści jednogłośnie podkreślają, że dziecko powinno być pod stałą kontrolą stomatologiczną, która pozwoli na prawidłową kontrolę rozwoju zębów.

Dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, leczeniem i badaniem rozwoju zębów u dzieci i młodzieży to pedodoncja. Ze względu na metody pracy stomatologia dziecięca mocno wyodrębniła się już od stomatologii dla dorosłych. Niejeden dentysta Rzeszów przystosowuje swój gabinet pod kątem przyjmowania pacjentów dorosłych lub dzieci.

Podczas gdy w przypadku dorosłych praca stomatologa polega głównie na leczeniu zębów, to dentysta dla dzieci zajmuje się przede wszystkim profilaktyką, dbając o prawidłowy rozwój zębów dziecka i zabezpieczenie ich przed ewentualnym rozwojem próchnicy. Podstawowy zakres działania pedodoncji to: leczenie zębów mlecznych i stałych w trakcie ich rozwoju, profilaktyka próchnicy, leczenie wad zgryzu, leczenie zaburzeń związanych z ząbkowaniem.

Dziecko, w porównaniu z osobą dorosłą, jest szczególnie wymagającym pacjentem, którego przede wszystkim trzeba przyzwyczaić do środowiska i stomatologa. Dlatego pierwsza wizyta ma z reguły charakter adaptacyjny, polegający na zaznajomieniu dziecka z personelem i gabinetem. Większość gabinetów w różnych miastach Polski praktykuje metodę wizyt adaptacyjnych, w tym również stomatologia Rzeszów. Bardzo ważną jest, aby w czasie tej pierwszej wizyty poznawczej dziecko nabrało zaufania do dentysty i wyzbyło się strachu, jaki w większości przypadków kojarzy się z gabinetem stomatologicznym.

Już w czasie pierwszej wizyty można zapoznać dziecko z prawidłową higieną jamy ustnej, wyjaśniając jak ważne jest regularne mycie zębów. Tego typu wyjaśnienia mogą też stanowić doskonałą okazję do zapoznania dziecka ze sprzętem dentystycznym. Sam gabinet dentystyczny wygląda przyjaźnie i jest przystosowany do potrzeb dziecka, aby zainteresować małego pacjenta, odwracając jego uwagę od charakteru zabiegów związanych z profilaktyką lub leczeniem.

W przypadku wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym bardzo ważną rolę odgrywają rodzice, którzy koniecznie powinni wcześniej przygotować swe dziecko na spotkanie ze stomatologiem. Nie może ono odczuwać strachu czy niepokoju ze strony rodziców. Od tego jak dziecko zostanie przygotowane do spotkania z dentystą w dużej mierze będzie zależała późniejsza dbałość o zęby. Zazwyczaj w gabinetach stomatologicznych dziecko jest nagradzane za swą odwagę i dbałość o zęby, co ma głównie na celu zachęcenie małego pacjenta do starannej i konsekwentnie prowadzonej higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.