banner
Dom

Ocieplanie budynków

Bardzo ważne w budowie domu jest także jego dobre ocieplenie. Odpowiednio dobrany oraz zamontowany materiał ociepleniowy zadecyduje o komforcie użytkowania budynku w przyszłości oraz zaważy na wysokości rachunków za ogrzewanie.

Przedtem powinniśmy jednak wykonać szereg różnych czynności, które sprawią, że wybrane przez nas ocieplenie będzie jak najlepiej spełniało swoją rolę. Koniecznie musimy dokonać oceny jakości podłoża – od tego będzie zależała trwałość warstwy termoizolacyjnej. Jeśli zamierzamy poddać renowacji stary budynek, najlepiej będzie, jeśli wykonawca sam oceni zakres potrzebnych prac. Dokona on przeglądu tynku, zaznaczy, w których miejscach należy go skuć i zastąpić nowym, a w którym trzeba będzie zniwelować grudki i nierówności. Niezawodna okaże się tu stara metoda na „opukiwanie”, dzięki której dowiemy się, w którym miejscu tynk niedokładnie przylega do ściany. Najbardziej mogą zaniepokoić nas różnego rodzaju zacieki, które przed ułożeniem ocieplenia należy gruntownie osuszyć – warstwa styropianu lub wełny mineralnej nie będzie spełniać swojej funkcji, jeśli zainstalujemy ją na mokrym podłożu. Warto rozważyć spisanie wraz z wykonawcą protokołu, wedle które jest on świadomy stanu ścian.
Podłoże po osuszeniu należy oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń, umyć ją z brudu i kurzu. Następnie przystępujemy do wyrównania ściany, co zapewni prawidłowy montaż ocieplenia. Po skuciu grudek możemy użyć cementowej zaprawy wyrównawczej. Kiedy masa wyschnie, przystępujemy do dalszych prac. Warto pomyśleć także o nałożeniu impregnatu gruntującego, dzięki czemu ściana będzie mniej chłonna i nie odciągnie wilgoci technologicznej z kleju.
W zależności od materiału ociepleniowego mamy do wyboru różne metody jego instalacji. Jedną z nich będzie metoda lekka mokra, która polega po prostu na przyklejeniu izolacji do ścian. Następnie wełnę mineralną lub styropian pokrywa się specjalnym tynkiem cienkowarstwowym (aby, w przypadku ścian trójwarstwowych, nie zwiększać zanadto grubości poszczególnych warstw i tym samym grubości całej ściany). O dokładnych informacjach dotyczących ocieplania budynków można dowiedzieć się ze strony firmy Austrotherm, jednym z czołowych producentów materiałów izolacyjnych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *