banner
Dom

Gdzie zamontować okap kuchenny?

O miejscu zamontowania okapu kuchennego decyduje nie tylko kubatura naszej kuchni, ale także położenie kanału wentylacyjnego oraz odległość od kuchenki, która musi zapewnić swobodę i wygodę użytkowania kuchni. Jest to równie ważne ze względu na to, że przestrzeń ponad okapem jest słabo wentylowana. Dodatkowo trzeba pamiętać, że szerokość okapu nie powinna być mniejsza od szerokości kuchenki, nad którą zostanie on zawieszony- zwykle jest to 60 cm.

W zależności od miejsca, w którym montuje się okap można wyróżnić kilka jego rodzajów.
Najbardziej popularne są okapy uniwersalne, które zakłada się bezpośrednio pod szafką kuchenną albo też samodzielnie na ścianie, nad kuchenką gazową, bądź elektryczną. Ich atutem są małe, kompaktowe wymiary. Do ściany mocuje się także okapy kominowe, które zwykle wiszą pomiędzy szafkami, ponieważ posiadają specjalny komin osłaniający silnik urządzenia. Wśród okapów przyściennych można spotkać także okapy narożne, które zawiesza się w kącie kuchni, jednak jest to dobre rozwiązanie tylko dla kuchni o dużej powierzchni, ponieważ zajmują one sporo miejsca.

Pod zabudowę przeznaczane są inne typy okapów. Jeśli więc zależy nam, aby okap nie wyróżniał się na powierzchni mebli to powinniśmy zamontować okap szafkowy, który zakładany jest w meblach nad płytą grzewczą. Może się on automatycznie uruchamiać przez wysunięcie płyty odsłaniającej lub zasłaniającej wlot powietrza do okapu (tzw. okapy szufladowe), albo też może włączać się po uchyleniu specjalnej płyty, zintegrowanej z frontem w kolorze mebli kuchennych. Zwykle wraz z uruchomieniem wentylatora włącza się też światło.

Niezwykle funkcjonalne są także okapy podszafkowe, które ze względu na niewielką ilość miejsca, którą zajmują, stanowią integralną część umeblowania kuchni. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można spotkać także okapy wyspowe, które dają pełną swobodę w wyborze miejsca ich umieszczenia- przymocowuje się je do sufitu, na środku kuchni, nad kuchenką umieszczoną na tzw. wyspie kuchennej, a przewody prowadzone są bezpośrednio w górę.

Okap musi komponować się ze stylem i kolorystyką naszej kuchni, ale warto też zastanowić się nad odpowiednim miejscem do jego zamontowania, które zapewni komfort codziennego przygotowywania posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.