banner
Moto

Fotelik samochodowy dla Twojego dziecka

Bez względu na rodzaj eksploatowanego samochodu, każde auto, którym przewożone będzie dziecko powinno być wyposażone w specjalny fotelik lub podwyższenie. Taki obowiązek spoczywa na rodzicach dzieci poniżej 12 roku życia, lub mierzących nie więcej niż 150 cm wzrostu.
Nieprzestrzeganie tego typu zaleceń wiąże się z ukaraniem stupiędziesięciozłotowym mandatem i trzema punktami karnymi. Wyjątek od tej reguły stanowią taksówki osobowe, karetki pogotowia i pojazdy policji.
Dobierając odpowiednie foteliki samochodowe należy wziąć pod uwagę głównie wzrost i wagę dziecka. Pierwszy w życiu małego pasażera fotelik  zazwyczaj instalowany jest tyłem do kierunku jazdy. W autach wyposażonych w poduszki powietrzne nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Otwierająca się podczas wypadku poduszka może skrzywdzić młodego pasażera, siła wybuchu spowodować poważne uszkodzenia delikatnego jeszcze kręgosłupa. Na siedzeniu obok kierowcy można natomiast przewozić dzieci w fotelikach skierowanych przodem do kierunku jazdy, i na specjalnych podwyższeniach.

Najlepszym rozwiązaniem będzie fotelik samochodowy, którego jakość potwierdzają odpowiednie atesty, przeprowadzone testy bezpieczeństwa. Te z grupy 0+ przeznaczone są dla dzieci o wadze do 9 kg, montowane tyłem do kierunku jazdy, z grupy I dla dzieci od 9 do 13 kg, z kolei z grupy II-III dla dzieci do 36 kg, to już najczęściej specjalne podwyższenia.
W tym przypadku nie należy dać się skusić rozmaitym promocjom, okazjom, wyprzedażom. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.