banner
Biznes

Cięcie laserowe – metody jego przeprowadzania

Nowoczesną metodą obróbki, która posiada podobne parametry wymiarowe co klasyczna obróbka mechaniczna jest stosowanie cięcia laserowego. Podstawowa różnica pomiędzy tymi metodami tkwi w używanym czynniku tnącym, którym w tego rodzaju cięciu laserowym jest gaz techniczny o dużej czystości oraz gorący promień lasera.

_Files_Thumbs_155790Cięcie laserem – Profund.com.pl w zależności od stosowanego urządzenia oraz jego mocy przeprowadzane jest na trzy sposoby: metoda stapiania, spalania lub sublimacji.

Metoda stapiania
Metoda stapiania wykorzystywana jest przy cięciu metali niezależnych oraz stali wysokostopowych. W metodzie tej cięty materiał zostaje obrobiony przez promień laserowy o dużej intensywności. Względnie duża moc lasera pozwala na prawienie materiału, który znajduje się na ścieżce cięcia do  postaci płynnej oraz na wydmuchanie go przez gaz techniczny posiadający dużą energię kinetyczną. Ze względu na to, że w tym działaniu nie zachodzi do spalania trzeba wykorzystać dodatkową energię, który musi pochodzić z jeszcze mocniejszego promienia laserowego albo wspomagania elektrycznego. Jeżeli nie nastąpi reakcja utleniania powstanie powierzchnia woolna od tlenków. Ma to bardzo istotne znaczelnie w szczególnie przy obrabianiu stali wysokostopowych.

Metoda spalania
W metodzie spalania wykorzystywana jest zjawisko utleniania materiału, który rozgarzany jest przez promień lasera.  W szczelinie cięcia temperatura grzania wynosi około  1200 st. Celsjusza. Materiał podczas utleniania się pozostawia płynny żyżel, który wydmuchiwany jest przez ciśnienie gazu technicznego. Metoda ta pozwala na osiąganie dużych prędkości cięcia przy stosunkowo małej mocy lasera. Wykorzystywana jest głównie do obróbki stali niskostopowych oraz niestopowych.

Metoda sublimacji
Stosowanie laserów o dużej mocy daje możliwość na doprowadzenie części obrabianego materiału do stanu gazowego.  Materiał rozgrzany za pomocą lasera jest wydmuchiwany pod wysokim ciśnieniem, a następnie zamieniany w parę.

Więcej na temat cięcia laserowego znajdziesz na: profund.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *