banner
elektronika
Dom

Zakup falownika

Dokonując zakupu produktu analizujemy jego cenę, sprawdzamy markę i właściwości. Jednak w przypadku falownika istotną kwestią odgrywają również branża, warunki eksploatacji oraz jego możliwości przy pracy. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądania ofert?

elektronika

Najważniejsza jest jakość i funkcjonalność. Falownik powinien być przystosowany do warunków pracy jak również spełniać wymogi aplikacyjne i technologiczne. Przed dokonaniem zakupu warto określić jakie właściwości sprzętu będą dla nas najistotniejsze, a jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać tego w oparciu o własna wiedzę lepiej udać się po radę do specjalisty. Z reguły do ciężkich warunków pracy polecane są falowniki wektorowe, które uważane są za mocniejsze niż falowniki skalarne jednak na podjęcie decyzji mogą mieć wpływ również inne czynniki.  Oprócz czysto inżynieryjnej strony należy również zwrócić uwagę na możliwość podłączenia kilku urządzeń oraz język samego oprogramowania. Obcojęzyczna obsługa bywa problemem dla pracowników oraz może się okazać dużym utrudnieniem przy kompletowaniu dokumentacji technicznej.

Cena schodzi na drugi plan. Oczywiście zakup zależy przede wszystkim od tego ile jesteśmy w stanie i ile chcemy przeznaczyć na dany produkt, jednak w przypadku falowników należy brać pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Optymalne zużycie energii czy niskie koszty ewentualnych napraw często są pomijane podczas samego zakupu, a biorąc pod uwagę złożoność aplikacji oraz systemów sterowniczych musimy liczyć się z dość drogimi awariami.

Istotną sprawą jest również kompatybilność sprzętu. Oprócz oczywistego dopasowania falownika do silnika należy wziąć pod uwagę także urządzenia, które znajdą się w zasięgu przemiennika częstotliwości. Niewłaściwa filtracja zakłóceń może doprowadzić do problemów ze sprzętem pracującym w pobliżu.

Wśród najczęściej polecanych marek znajdują się między innymi niemiecka firma falowniki Lenze, która działa w branży automatyka i elektronika zajmując się produkcją serwonapędów, motoreduktorów, silników, sprzęgieł i hamulców oraz wiele innych urządzeń tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.