banner
Polska

Krakowski Rynek Główny

Rynek Główny Krakowa z lotu ptaka wygląda jak regularny czworokąt otoczony szeregiem ulic, wzdłuż których nie brakuje zabudowań i strzelistych wież. W rzeczywistości to ogromny, miejski plac, który stanowi ośrodek życia miejskiego, religijnego i gospodarczego. To tutaj w Ratuszu znajduje się siedziba władz miejskich, słynne kramy sukienne pełne pamiątek i rękodzieła oraz Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.

W centrum rynku znajdują się wspomniane wcześniej renesansowe Sukiennice, które niegdyś miały postać kamiennych kramów. Współcześnie funkcjonują jako kramy z pamiątkami, wśród których nie brakuje biżuterii i innych wyrobów z bursztynu, krakowskich strojów ludowych, czy lamp z witrażowego szkła. Z kolei na piętrze Sukiennic znajduje się galeria obrazów i rzeźby, będąca oddziałem Muzeum Narodowego. Między nimi a Kościołem Mariackim stoi pomnik Adama Mickiewicza przyjmowany często za orientacyjny punkt rynku- miejsce spotkań.

Uwagę przybyłych na noclegi w Krakowie turystów przykuwa na pewno siedemdziesięciometrowa Ratuszowa Wieża, do której wejścia strzeże para lwów jeszcze z początków XIX wieku. Jej charakterystyczną cechą nie jest jednak wysokość, a półmetrowe odchylenie od pionu. Wnętrze wieży wypełnia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wspominając o zabytkach znajdujących się na Rynku Głównym nie sposób pominąć kościoła św. Wojciecha, historycznych kamienic oraz oczywiście Kościoła Wniebowzięcia NMP przy północno-wschodnim narożniku rynku. To właśnie Kościół Mariacki, obok wawelskiego smoka, stanowi swoisty symbol Krakowa. Jego dwie wieże znajdziemy na każdej widokówce miasta, a gotycka architektura i malarstwo budzi zachwyt turystów z kraju i za granicy.

Rynek Główny stanowi centrum wydarzeń kulturalno- rozrywkowych. To tutaj rok rocznie odbywa się styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wielkanocne targi, pochód Lajkonika, zaś w sierpniu ma miejsce festiwal dworskich tańców oraz targi Cepeliada. W czasie tak dużych wydarzeń trzeba jednak liczyć się z tym, że znaleźć tanie pokoje w Krakowie nie będzie łatwym zdaniem. Jednak zabytki architektoniczne i magiczny klimat miasta sprawiają, że jest on często wybierany na miejsce podroży poślubnej, wycieczki szkolnej, zaś w okolicach Rynku rezerwowane są domy weselne i sale konferencyjne. Kraków to miejsce otwarte dla turystów spragnionych historii, kultury i rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.