banner
Detektywistyka
Artykuły

Detektywistyka – studia przygotowujące do zawodu prywatnego detektywa

Wprawdzie zawód prywatnego detektywa nie ma w naszym kraju zbyt długiej tradycji, jednak od kilku lat cieszy się całkiem dużym zainteresowaniem. Zainteresowanie to przekłada się na wzrastające zapotrzebowanie rynku na specjalistów posiadających odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Aby potrzeby te możliwe były do zaspokojenia, polskie uczelnie utworzyły odpowiednie do tego kierunki i specjalności. Detektywistyka studia to jedna z tego typu propozycji.

Prywatni detektywi kiedyś i dziś

Zawód prywatnego detektywa praktycznie w Polsce nie istniał aż do czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowych w 1989 roku. Wprawdzie jeszcze przed II wojną światową istnieli ludzie, którzy świadczyli profesjonalne usługi detektywistyczne, jednak czas ich działalności był w rzeczywistości niezwykle krótki (obejmował zaledwie okres tzw. dwudziestolecia międzywojennego) i nie pozostawili oni po sobie żadnych kontynuatorów czerpiących z ich wiedzy i doświadczenia.

Detektywistyka

Detektywistyka

Po roku 89’, kiedy uprawianie zawodu prywatnego detektywa znów stało się możliwe i prawnie dozwolone, pojawili się pierwsi chętni zakładający (początkowo jednoosobowe) biura i agencje detektywistyczne. W większości byli to pracownicy Milicji Obywatelskiej lub Służby Bezpieczeństwa, którzy nie przeszli pozytywnie przeprowadzanych wówczas weryfikacji. Z czasem jednak okazało się, że błyskawiczny rozwój gospodarki i całego państwa stwarzają coraz to większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, którzy detektywistykę poznali nie tylko poprzez doświadczenie w służbach mundurowych, ale i przez odpowiednie wykształcenie. Polskie uczelnie zaczęły więc tworzyć odpowiednie do tego kierunki i specjalności, a detektywistyka studia coraz bardziej zyskiwały na popularności.

Detektywistyka – studia kształcące profesjonalistów

W ciągu niemal 30 lat od czasu ponownego pojawienia się zawodu prywatnego detektywa wiele się zmieniło. Zmianie uległ wizerunek osoby pracującej jako detektyw, zmieniły się również stawiane wobec niej wymagania. Niegdyś detektywistyka była rozumiana wyłącznie jako umiejętność tropienia pojedynczych osób (zwykle przestępców) i udowadniania im winy. Obecnie prywatni detektywi spotykają się z niezwykle szerokim spektrum zleceń. Zmiany te łatwo zaobserwować chociażby na przykładzie studiów detektywistycznych, których program jest obecnie niezwykle szeroki, a jego zadaniem jest przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu prywatnego detektywa zarówno w roli tzw. „samotnego wilka”, jak również w roli pracownika dużej agencji ochrony.

Detektywistyka studia uczą studentów podstaw prawa, kryminologii i kryminalistyki, technik śledczych, a także samoobrony i posługiwania się bronią. Osoby wykształcone w tym kierunku posiadają również duże umiejętności zdobywania informacji oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *