Odzież medyczna, z racji swojego przeznaczenia, niezwykle często narażona jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym te najtrudniejsze do usunięcia, jak na przykład plamy z krwi czy innych płynów ustrojowych. W celu usuwania tego typu zabrudzeń w środowisku pracowników służby zdrowia powstał nieoficjalny poradnik usuwania plam z odzieży medycznej i nie tylko, z którego z powodzeniem korzystać mogą wszyscy.
Zapoznaj się z instrukcją producenta
Pierwsze zalecenia naszego poradnika dotyczą konieczności zapoznania się z instrukcją zamieszczoną przez producenta na metce zaplamionej odzieży. Widniejące tam wskazania i zakazy powinniśmy potraktować z najwyższą uwagą. Wszelkie czynności, które wykonamy w celu usunięcia uporczywych plam, powinny zostać poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z zaleceniami producenta. Jeśli któraś z opisanych niżej metod okaże się stać w sprzeczności z dozwolonymi przez producenta sposobami, należy z niej zrezygnować, gdyż w przeciwnym razie ryzykujemy nieodwracalnym zniszczeniem odzieży.
Rozłóż ubranie na płaskiej powierzchni
Zabierając się za wywabianie plam, tak z odzieży medycznej, jak i z każdej innej, pamiętajmy o zasadzie mówiącej o tym, iż plamy powinno się wywabiać zawsze na rozłożonych płasko ubraniach. Nigdy nie przystępujmy do tej czynności mając poplamioną odzież na sobie. Może to bowiem doprowadzić nie tylko do przeniknięcia plamiącej substancji na odzież noszoną pod zabrudzonym ubraniem, ale również do przeniknięcia środka odplamiającego na skórę, co z kolei skończy się zapewne podrażnieniem lub nawet miejscowym poparzeniem. Jeśli dodatkowo jest to plama z płynów ustrojowych usuwanych z odzieży medycznej, przeniknięcie ich bezpośrednio na skórę może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Wykonaj test bezpieczeństwa
Jeśli już wybierzemy odpowiednią metodę usuwania plamy i ułożymy odzież na płaskiej powierzchni, upewnijmy się, że wybrana metoda nie zniszczy naszego ubrania. Taki test na bezpieczeństwo metody wywabiania plam przeprowadzamy zawsze na niewidocznej lub w miarę niewidocznej części ubrania. Może się bowiem okazać, że ani producent, ani my sami nie przewidzieliśmy jakiejś reakcji chemicznej, która może powstać w trakcie odplamiania – i to zarówno przy kontakcie środka odplamiającego z samym materiałem, jak i z substancją, która przyczyniła się do powstania plamy.
Więcej informacji na temat odzieży medycznej na: http://uniformix.wix.com/uniformix