banner
Biznes

Zalety Lean Management

Celem każdego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie stanu, w który przy minimalnych nakładach uda się wypracować maksymalny zysk. Jedną z technik zarządzania nastawionej właśnie pod tym kątem jest koncepcja Lean Management. Na czym polega i jakie są jej zalety?

zarządzanie, biznesmen

Koncepcja Lean Management po raz pierwszy zastosowana została w jednym z japońskich koncernów samochodowych – Toyota. W okresie kryzysu przedsiębiorstwo borykało się z problemem zbyt niskich zasobów, a co za tym idzie małej wydajności pracy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem okazało się być znaczne ograniczenie kapitału ludzkiego, powierzchni przedsiębiorstwa, nakładów inwestycyjnych oraz czasu. Dzięki niemu firma mogła dalej funkcjonować, nie narażając się na upadłość.

Czym jest Lean Management?

Czy zatem jest ta japońska technika? Rozwiązaniem w czasie kryzysu, które pozwala a uszczuplenie procesu przedsiębiorstwa o zbędne czynniki i zasoby. Lean Management ma na celu doprowadzenie do sytuacji w której nakład pracy przekładał się będzie na czysty zysk.

Jakie zalety ma Lean Management?

  • Pozwala zwiększyć zdolność konkurencyjności, dzięki redukcji kosztów zbędnych i zmniejszeniu „rozrzutności” w przedsiębiorstwie dostajemy produkty wyższej jakości przy niższej cenie.
  • Zwiększa wydajność pracy, spłasza hierarchie oraz skraca okres podejmowania decyzji co również przekłada się na większą satysfakcje i zadowolenie pracowników.
  • Zwraca większą uwagę na potrzeby klienta, tak aby jeszcze lepiej dopasować produkt do jego oczekiwań.
  • Silniejsza motywacja pracowników oraz ich utożsamianie się z firmą. Zadowolony pracownik pracuje wydajniej i jest lojalny względem przedsiębiorstwa.

Lean Management w mojej firmie

Chcąc wdrążyć koncepcje Lean Management w swoim przedsiębiorstwie najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Jedną z najbardziej doświadczonych na rynku szkoleniowców jest Lean Passion. Akademia działa na rynku od ponad 10 lat i proponuje kursy w 3 obszarach: procesów usługowych, produkcji oraz łańcucha dostaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.