banner
Porady

Sprzątanie domu przyjazne dla alergików

Środki chemiczne, które wykorzystujemy do codziennych porządków zawierają wiele środków chemicznych, które charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale też mogą powodować alergie, a nawet nasilić ich objawy u tych, którzy już na nie cierpią.

Wykorzystywane niemal na co dzień chemiczne środki czyszczące zawierają w sobie składniki, które na długi pozostają w środowisku, przyczyniając się do powstawania głównie alergii skórnych.   Środki czyszczące działają szybko i skutecznie, dlatego właśnie po nie sięgamy, ale często się zdarza, że w czasie korzystania z nich ubieramy rękawiczki, by chronić skórę naszych dłoni.

Chcąc zapobiec ewentualnemu podrażnianiu naszej skóry możemy skorzystać z naturalnych rozwiązań podczas sprzątania domu. Aby zapobiec powstawaniu alergii, warto ograniczyć ilość środków chemicznych  używanych w czasie porządków i kiedy tylko mamy możliwość zastąpić je środkami naturalnymi. Do czyszczenia powierzchni można wykorzystać ocet, sok z cytryny, sodę oczyszczoną lub sól gruboziarnistą, które nie tylko usuną wszelki brud, ale też zapewnią połysk gładkim powierzchniom.

Doskonałym i od wieków wykorzystywanym środkiem czyszczącym, opartym na naturalnych składnikach, jest mydło popularne, które usuwa różnego rodzaju plamy. Zwróćmy też uwagę na ekologiczne środki czyszczące pozbawione detergentów, których na rynku dziś nie brakuje. Wśród innych produktów opartych na składnikach typowo naturalnych stanowią substancje uzyskiwane ze skrobi roślinnej, oleju kokosowego czy wielocukrów. Ich działanie jest równie skuteczne jak tych powszechnie wykorzystywanych w środkach czyszczących. Ponadto wymienić można: alkohol roślinny, krzemiany, korund, pył pumeksowy oraz wapienny.

Naturalne środki czyszczące również mogą mieć ładny zapach, a to za sprawą olejków eterycznych, które stanowią dodatkowych składnik w produkcji.

Nawet wśród tak dziś popularnych odświeżaczy powietrza znajdują się środki chemiczne, które niestety w czasie rozpylania w pomieszczeniu sami wdychamy. Możemy je zastąpić kwiatami lub suszonymi skórkami z owoców – oczywiście pod warunkiem, że nasz alergik nie reaguje na pyłki lub owoce cytrusowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *