banner
Artykuły, Porady

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne?

Jednodniowe czy miesięczne? Pytanie to często zadają sobie osoby, które decydują się zamienić okulary na soczewki kontaktowe. Okazuje się, że wybór w dużym stopniu uwarunkowany jest prowadzonym stylem życia i przyzwyczajeniami.

Popularność soczewek kontaktowych wynika z większego komfortu ich użytkowania aniżeli ma to miejsce w przypadku okularów. Dobierane są zawsze przez lekarza okulistę lub optometrystę, przy uwzględnieniu wady wzroku pacjenta i jego indywidualnych preferencji. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów soczewek są jednodniowe i miesięczne.

Soczewki jednodniowe

Ponieważ są przeznaczone do jednodniowego użytku, zakładane rano, wieczorem po wyjęciu powinny zostać wyrzucone. Nie nadają się bowiem do kolejnego użycia. Tym samym nie wymagają codziennej pielęgnacji, polegającej na dokładnym oczyszczeniu specjalnymi płynami w celu usunięcia nagromadzonego na ich powierzchni osadu białkowego oraz bakterii. Nie muszą być też przechowywane w szczelnym pojemniczku – również wymagającym okresowego czyszczenia, a wypełnionym specjalnym płynem.

Ze względu na codzienną wymianę soczewki ryzyko wniknięcia drobnoustrojów (z osadu powierzchniowego) powodujących infekcje jest niewielkie, a tym samym komfort użytkowania jest duży. Codzienne zakładanie świeżych (nowych) soczewek jest więc najbardziej higienicznym sposobem ich noszenia. Dlatego też zalecane są osobom ze skłonnościami do podrażnień i powstawania stanów zapalnych, a także alergikom, u których może wystąpić nadwrażliwość na płyny do pielęgnacji soczewek.

Soczewki jednodniowe są też idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sporty, które nie zawsze mają możliwość dokładnego oczyszczenia soczewki (np.: podczas podróży czy w przypadku uczęszczania na basen, kiedy to soczewka po wyjściu z wody powinna zostać dokładnie oczyszczona). Soczewki jednodniowe są również odpowiednie dla osób, które preferują okulary, a tylko okazjonalnie wymieniają je na szkła kontaktowe.

Soczewki miesięczne

Przeznaczone są do 30-dniowego użytku, po czym powinny zostać wyrzucone i zastąpione nową parą. Tym samym wymagają dokładnego czyszczenia po każdorazowym użyciu. Zakładane rano, wieczorem powinny być wyjmowane i dokładnie przemywane specjalnym płynem usuwającym bakterie i osad białkowy. Po oczyszczeniu przechowywane są w szczelnym pojemniku wypełnionym płynem do soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe miesięczne są stosunkowo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ wystarczy zaopatrywać się w nową parę na kilka dni przez upłynięciem terminu przydatności aktualnie użytkowanych (jednodniowe trzeba więc kupować częściej). Jednocześnie należy pamiętać o dodatkowych akcesoriach niezbędnych do pielęgnacji, czyli płynie do czyszczenia praz pojemniczku do przechowywania. Przeznaczone są dla osób regularnie ich używających, które niechętnie sięgają po okulary.

Źródło informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *