banner
Moto

Olej silnikowy na zimę?

Czasy, gdy trzeba było przygotowywać samochody do zimy bezpowrotnie minęły. Nowe auta wraz z płynami eksploatacyjnymi są odgórnie przez producentów przygotowywane do podróżowania niezależnie od warunków drogowych.

olej_silnikowyMimo wszystko mechanicy zalecają, aby przynajmniej raz w roku wymieniać olej silnikowy. Kiedy zatem najkorzystniej zdecydować się na ten zabieg? Nie ma reguły. Najważniejsze, aby stosować wysokiej jakości oleje silnikowe, które dostosowane są do przebiegu oraz stanu silnika. Niemal każdy sklep z częściami – http://www.motocentrum.pl/ oraz akcesoriami samochodowymi oferuje szeroki wybór rozmaitych olejów pochodzących od renomowanych producentów. Równie istotne jest, aby nie mieszać ze sobą różnych olejów. Dla nowych jednostek napędowych najlepsze są oleje syntetyczne, które posiadają o wiele lepsze parametry aniżeli oleje półsyntetyczne oraz oleje mineralne. Te dwa ostatnie oleje powinny być wykorzystywane w starszych samochodach, gdzie wymiana oleju jest w pełni uzasadniona. Dzieje się tak, gdyż oleje te są mniej trwałe od olejów syntetycznych i wraz z upływem eksploatacji tracą swoje pierwotne właściwości.

Olej syntetyczny jest najrozsądniejszym wyborem dla nowych samochodów. Gwarantuje on doskonałą ochronę zimą, a dodatkowo niezwłocznie dociera do wszystkich miejsc wymagających smarowania podczas porannego uruchamiania. Nie zmienia on również tak znacznie swojej gęstości, jak oleje półsyntetyczne czy mineralne. Smarowanie silnika jest głównym zadaniem oleju silnikowego. W przypadku niewystarczającej ilości oleju może dojść do szeregu poważnych uszkodzeń – od spadku mocy silnika do jego całkowitego zniszczenia.

Jak można ocenić stan oleju silnikowego? W tym celu najlepiej udać się do pobliskiego warsztatu. Pomimo powszechnego przekonania wszelkie przebarwienia nie są miarodajne. Pamiętajmy, że olej silnikowy powinien być wymieniany niezależnie od stopnia eksploatacji samochodu. Oleje silnikowe poprzez dostęp powietrza oraz kondensację pary wodnej zużywają się nawet, gdy auto jest nieużywane. Pamiętajmy, że wraz z wymianą oleju silnikowego warto zatroszczyć się o nowy filtr oleju – http://www.motocentrum.pl/filtr-oleju,100259,wk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.