banner
Moto

Koło dwumasowe, a zwykłe zamachowe

Koła zamachowe to bardzo ważny element w każdym z samochodów. Zapewniają one równomierną pracę silnika oraz ułatwiają jego rozruch. Przenoszą one moment obrotowy z silnika na skrzynię biegów. Ściśle współpracują także ze sprzęgłem. Mają więc ważne zadania. Od 1999 roku wprowadzono koła dwumasowe, które teraz są montowane w autach jako standardowe wyposażenie.

Flywheelpic2solidKoło dwumasowe kontra sztywne koło zamachowe

Należy zacząć od tego, że koło dwumasowe na pewno jest o wiele bardziej wydajne. Przez to jest bardziej przyjazne silnikowi. Różnicę odczuć mogą także kierowcy. Chodzi tutaj o komfort samego podróżowania. Ten typ efektywniej tłumi hałasy w samochodzie i wibracje, które są wytwarzane przez jednostkę napędową. Koło dwumasowe redukuje także zużycia paliwa. W jaki sposób? Pozwala ono na bardziej płynną jazdę w czasie niskich obrotów. Na pewno wzrasta również wygoda samej zmiany biegów, gdyż potrzeba mniej siły do tej czynności. Również “łagodnieje”  uruchamianie, wyłączanie silnika, czy zatrzymywanie samochodu. Przez ostatnie kilka – kilkanaście lat moment obrotowy generowane przez coraz to mocniejsze silniki wrósł kilkukrotnie, więc te sztywne koła zamachowe zwyczajnie nie wyrabiały.

Jednak wiele osób wskazuje na bardzo wysokie koszta kół dwumasowych. Jazda z tego typu kołami ma spowodować oszczędność na paliwie, ale w przypadku awarii i konieczności wymiany koszt może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Mało tego, koła dwumasowe często należy wymieniać także razem ze sprzęgłem. Dlatego niektórzy szukają alternatyw. Warto w tym przypadku zaopatrzyć się w dobrego producenta, którego produkty charakteryzują się naprawdę wysoką jakością, jak np. koła dwumasowe JapanParts. Często osoby decydują się na zakup używanych kół dwumasowych, czy sprzęgieł. To jednak jest bardzo zły pomysł. Przecież nie mamy pewności jaki przebieg mają te używki, nie mamy także żadnej gwarancji.

Warto poczytać, czy to na różnych stronach, jak www.koladwumasowe.pl, czy innych forach na ten temat, aby przestrzec się przez późniejszymi wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.