banner
Porady

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Problem pijanych kierowców poruszających się po naszych drogach nadal istnieje. Z roku na rok jest ich coraz mniej, ale odsetek osób prowadzących samochód po spożyciu alkoholu nadal jest zbyt duży. Często zdarza się, że kierowcy pod wpływem alkoholu nie są tego świadomi, a to przez spowolniony metabolizm i brak wyczucia możliwości własnego organizmu. Rozwiązaniem tego problemu jest alkomat. W sieci można znaleźć sklepy, które oferują sprzedaż alkomatów do prywatnego użytku. Ale jak wybrać ten najlepszy?

Jak powinien przebiegać zakup alkomatu?

Decydując się na zakup takiego urządzenia zawsze zadbajmy o to, by znaleźć produkt odpowiadający naszym potrzebom. Jeśli alkomatu zamierzamy używać tylko sporadycznie to nie potrzebujemy urządzenia z najwyższej półki, jednak jeśli za jego pomocą mamy zamiar kontrolować swoich pracowników, np. w firmie przewozowej to warto, by wyniki był jak najdokładniejsze. Ważne jest to, gdzie kupujemy dany egzemplarz. Starajmy się kierować do wyspecjalizowanych sklepów lub salonów firmowych danej marki. Wtedy będziemy mieli pewność, że w razie awarii będziemy mieli możliwość skorzystania z gwarancji. Ważne jest to również ze względu na okresowe kalibracje oraz potrzebę serwisowania alkomatu. Wyspecjalizowane salony często oferują takie usługi w pakiecie, natomiast zwykłe sklepy odsyłają nas do innych punktów, gdzie będzie nas to kosztowało znacznie więcej.

Jako klient musimy również zadbać o to, by samo urządzenie w momencie zakupu zapakowane było w oryginalne pudełko, posiadało wszystkie potrzebne akcesoria, instrukcje, kartę gwarancyjną itp. Jeśli mamy wątpliwości warto upomnieć się u sprzedawcy, by każdy z tych elementów był dołączony do alkomatu podczas zakupu.

Jakie błędy przy zakupie alkomatu popełniamy najczęściej?

Często zdarza się, że podejmując decyzję o zakupie korzystamy z niesprawdzonych sklepów. Niesie to za sobą bardzo uciążliwe skutki. Jeśli nie upewnimy się, że nasz alkomat obejmuje gwarancja, darmowe serwisowanie czy kalibracja to prawdopodobnie nieodwracalnie stracimy możliwość skorzystania z takich usług. Najczęściej wybierane przez klientów są alkomaty elektrochemiczne, które musimy obowiązkowo poddać kalibracji co około 500 wykonanych badań lub co pół roku. Tylko w ten sposób upewnimy się, że nasze urządzenie podaje prawdziwe wskazania i możemy mu zaufać. Koszty kalibracji wahają się pomiędzy 50, a 150 zł jeśli korzystamy z usług innej firmy. Często przy zakupie możemy otrzymać pakiet przeglądów za dużo niższą cenę, więc warto skorzystać z takiej możliwości.

Wybierając alkomat nie kierujmy się również ceną. Bardzo dokładne są alkomaty elektrochemiczne, których ceny wahają się od 300 do nawet 1500 zł. Te najtańsze przeważnie zbudowane są z niższej jakości elementów, przez co narażone są na uszkodzenia. W tym wypadku warto zapłacić nieco więcej i cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem naszego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *