banner
Porady

Jak znaleźć pracę dla informatyka?

Informatyka – kierunek dla pasjonatów komputerów i nowych technologii. Kierunek dla osób lubiących spędzać długie godziny przed monitorem, wymyślać coraz to nowsze i lepsze pomysły, rozwijać i usprawniać to, co już istnieje. Kierunek dla ludzi, którzy potrafią opanować bardzo szeroką i stale zmieniającą się dziedzinę, a jednocześnie wyspecjalizować się w konkretnej jej części. Studia, kursy i szkolenia informatyczne pomagają zdobyć wiedzę i umiejętności oraz doświadczenie niezbędne do podjęcia pracy.

Po informatyce pracę można znaleźć w wielu miejscach, zaczynając od urzędów państwowych, szkół, aż po prywatne firmy – nie tylko te informatyczne. Stanowisko, jakie możesz objąć, jest uzależnione od wybranej specjalizacji. Programowanie, grafika komputerowa, administrowanie sieciami komputerowymi – to te najpopularniejsze. Wszystko zależy od predyspozycji i zainteresowań. Należy mieć jednak na uwadze, że obecnie najwięcej ofert pracy jest tradycyjnie dla programistów, ale nie brakuje propozycji dla administratorów sieci i systemów, wdrożeniowców oraz osób zajmujących się utrzymaniem infrastruktury i wsparciem technicznym. Pracę najłatwiej jest znaleźć w popularnych technologiach, jednak należy przy tym uważać na sporą konkurencję. W szczególnie popularnych technologiach, takich jak Java czy C++, nie wystarczy już posiadanie samej wiedzy akademickiej, tu niezbędne jest doświadczenie projektowe. Na brak tego doświadczenia mogą sobie pozwolić jedynie specjaliści bardzo niszowych technologii – mogą oni dłużej czekać na wymarzoną pracę, ale często oferuje się im lepsze warunki. Do grupy technologii niszowych zaliczają się m.in. AS 400, Cobol, Python czy PowerBuilder. Znajomość języków programowania, czy też najnowszych technologii nie musi jednak oznaczać, że każdy specjalista IT bez trudu dostanie ofertę zatrudnienia na stanowisko, na które zaaplikuje. Kandydaci muszą pamiętać, że zwłaszcza oczekiwania finansowe powinny iść w parze z umiejętnościami, wiedza i doświadczeniem, które są w stanie zaoferować pracodawcy.

Informatycy już w trakcie studiów powinni mieć na uwadze przyszłe poszukiwania pracy. Aby być konkurencyjnym kandydatem do pracy nie wystarczy wysoka średnia na studiach – trzeba znać co najmniej jeden język obcy i mieć doświadczenie w projektach. Nawet, jeśli będą to projekty wykonane w ramach koła naukowego lub praktyk, to taki wpis w CV będzie niezwykle cenny w sytuacji osoby wcześniej niepracującej. Dodatkowym atutem absolwenta informatyki będą certyfikaty , które uwiarygodnią go jako specjalistę IT.

Gdzie zatem informatyk kończący studia powinien szukać pracy? Tradycyjnie w Urzędach Pracy, gazetach z ogłoszeniami, poprzez sieć swoich znajomości. Jednak w ostatnich latach to sieć internetowa znacznie wygrywa z tradycyjnymi kanałami rekrutacji zarówno w oczach pracodawców, jak i kandydatów. Dlaczego? Ponieważ jest to sposób wygodny – łatwo wyszukać interesujące nas oferty, łatwo zamieścić ogłoszenie, a wiele portali poszerza swoją ofertę o szereg dodatkowych narzędzi – aktówki, e-mailowe powiadomienia o ogłoszeniach, kanały RSS czy możliwość aplikowania online. Dodatkowo nie jesteśmy ograniczeni do szukania pracy tylko w naszej okolicy – Internet to praca dla informatyka w Rzeszowie, Warszawie, a nawet za granicą, docierająca nie tylko do dużych aglomeracji, ale także wsi i mniejszych miast.

Jak widać komputery i Internet to nieograniczone możliwości – zarówno, jeśli chodzi o pracę w tej dziedzinie, jak i samo poszukiwanie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *