Zycie każdej kobiety dzieli się na pewne etapy, a jednym z nich jest menopauza. Niektóre panie borykają się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z przekwitaniem, a inne natomiast wchodzą w okres menopauzalny łagodnie. Po czym zatem poznać, że przyszedł czas klimakterium i jak uzyskać stuprocentową pewność?
Po czym poznać, że wchodzimy w okres przekwitania?
W przypadku niektórych kobiet test na menopauzę okazuję się całkowicie zbędny, gdyż doskonale zdają sobie one sprawę z tego, że właśnie wkroczyły w nowy etap swojego życia. Mogą one bowiem zaobserwować u siebie wiele charakterystycznych objawów, które wiążą się z menopauzą. W zależności od danej kobiety, objawy zbliżającego się klimakterium mogą być różne. Do tych najczęściej występujących zalicza się napięcie nerwowe, wzdęcia, bóle piersi, chwiejność emocjonalną, dyskomfort w podbrzuszu, uderzenia gorąca, zimne poty w nocy, suchość pochwy, bolesne stosunki, kołatanie serca, plamienia międzymiesiączkowe, depresję, chroniczne zmęczenie, spadek libido oraz obfite, długie i nieregularne miesiączki lub skąpe i rzadkie miesiączki.
Trzeba pamiętać o tym, że podane wyżej objawy mogą być przyczyną nie menopauzy, ale jakiegoś konkretnego schorzenia. W związku z tym zaleca się w przypadku podejrzenia klimakterium wykonanie domowego testu na menopauzę lub udania się do ginekologa, który oceni gospodarkę hormonalną pacjentki i potwierdzi/wykluczy klimakterium.
Test na menopauzę potwierdzi lub wykluczy nasze podejrzenia
Jeśli podejrzewamy u siebie wejście w okres menopauzalny, można szybko rozwiać swoje podejrzenia, sięgając po test na menopauzę. Są one łatwo dostępne – zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie kosztują one wiele, a są w stanie określić, czy znajdujemy się właśnie w okresie przekwitania. Ich zadaniem jest sprawdzenie poziomu hormonu FSH. Przeprowadzenie takiego domowego testu jest banalnie proste i pozwala w przeciągu zaledwie kilku minut potwierdzić klimakterium. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możliwe jest zatroszczenie się o swoje zdrowie i wdrożenie programu zapobiegającego schorzeniom, na które kobiety są narażone w okresie menopauzy. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możliwe jest uchronienie się przed osteoporozą, wysokim poziomem cholesterolu we krwi, chorobami układu krążenia czy też schorzeniami serca.
Taki domowy test na menopauzę zaleca się wykonać najlepiej pomiędzy drugim a siódmym dniem cyklu. Następnie należy powtórzyć test po upływie tygodnia. W przypadku kobiet już niemiesiączkujących test można w dowolnym dniu miesiąca, po czym powtórzyć go po upływie siedmiu dni.