banner
Moto

Części zamienne, czy oryginalne?

To pytanie odwiecznie zadaje sobie wielu kierowców. Wiadomo, części zamienne wiążą się z niższą ceną zakupu, ale według wielu ekspertów posiadają gorszą jakość wykonania. Z kolei za oryginalne podzespoły trzeba sporo przeważnie sporo zapłacić. Co zatem wybrać?

Najpierw trochę teorii. Oryginalne części samochodowe to te, które trafiają do seryjnej produkcji pojazdów. Często tworzone są przez te same przedsiębiorstwa co części zamienne, jednak według specyfikacji ściśle określonych przez producentów samochodów. Głównie dlatego, że to poszczególne koncerny samochodowe najlepiej znają potrzeby tworzonych aut.

W zależności od intensyfikacji eksploatacji samochodu prędzej czy później niemal wszystkie oryginalne części samochodowe ulegają zużyciu. Istnieją auto części, które zużywają się intensywnie jak np. paski rozrządu czy łożyska kół oraz takie, które mogą służyć o wiele, wiele dłużej jak filtry kabinowe. Gdy zużyją się logicznym rozwiązaniem wydaje się ich wymiana. W tym momencie pojawiają się trzy ścieżki wyboru – albo decydujemy się na zakup oryginalnej części i w tym celu udajemy się do ASO, albo rozglądamy się po sklepach motoryzacyjnych za częściami zamiennymi. Ostatnią, aczkolwiek nie zawsze doskonałą opcją jest zakup części samochodowych na rynku wtórnym. Istnieje wiele szrotów oferujących auto części w niskich cenach, ale niewątpliwą wadą nabywanych tam podzespołów jest całkowity brak wiedzy na temat ich przeszłości. Ponadto na rynku wtórnym bardzo rzadko mamy do czynienia z okresem gwarancyjnym na części, a obowiązuje on zarówno w przypadku oryginałów jak i zamienników.

Zakup części w ASO jest niekiedy nawet kilkukrotnie droższy niż w przypadku zamienników. Doliczając do tego koszta robocizny, które w autoryzowanych stacjach obsługi są również o wiele wyższe niż w tradycyjnych warsztatach samochodowych przy rozliczeniach końcowych można się niekiedy poważnie przerazić. Właśnie dlatego powstał rynek części zamiennych, który ma się nadzwyczaj dobrze. Oprócz licznych sklepów stacjonarnych powstaje coraz większa ilość internetowych sklepów, które oferują tanie auto części.  Z pewnością warto choć raz zdecydować się na zakup sprawdzonego zamiennika i w zależności od wykonanego przebiegu w stosunku do części oryginalnej zadecydować, które części opłaca się kupować bardziej.

Więcej artykułów na: http://www.noweczesci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.