banner
Porady

Ciążowe dolegliwości – jak się z nimi uporać?

Ciąża powoduje w organizmie istotne zmiany, których objawem są tak uciążliwe dolegliwości pojawiające się zwykle w początkowym jej okresie. W tym przypadku nie ma jednak schematu, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej, a co za tym idzie objawy mogą się pojawić z różnym nasileniem.

Objawy ciąży mogą być naprawdę uciążliwe, część kobiet odczuwa je bardzo, u innych zaś mogą nawet nie wystąpić. Ich nasilenie i charakter zależą od indywidualnych uwarunkowań organizmu kobiety, a także okresu ciąży.

Pierwsze tygodnie ciąży wiążą się z mdłościami, które mogą trwać przez okres trzech pierwszych miesięcy. Jest to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która zwykle ma wpływ na jakość spożywanych posiłków. Biorąc pod uwagę konieczność stosowania zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne witaminy i mikroelementy, poranne nudności mogą być problematyczne. Na nasilenie tych objawów wpływ ma ilość i jakość posiłków. Warto jeść mniej, a częściej, co nie obciąża układu pokarmowego, sięgając jednocześnie po produkty lekkostrawne. Niewskazane są dania smażone i pikantne, które dodatkowo mogą powodować zgagę, a także kwaśne. W przypadku porannych mdłości warto zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Jednak w przypadku bardzo nasilonych objawów i częstych wymiotów, które powodują utratę wagi, koniecznie należy udać się do lekarza.

Ciąża może również powodować zmęczenie zarówno w początkowych miesiącach, jak i w ostatnich. Jednak w tym przypadku rodzaj zmęczenia może być nieco różny, ze względy na zamiany, które zaszły w organizmie. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku odpoczynek i relaks, jednak zawsze warto udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania, aby wykluczyć inne przyczyny, które mogą wynikać ze stanu zdrowia. Konieczne są również badania w ciąży, które pozwolą monitorować stan matki i dziecka.

Zmiany zachodzące w organizmie mogą powodować bóle brzucha – głównie na początku ciąży, zaś pod koniec bóle kręgosłupa. W pierwszym przypadku wskazany jest odpoczynek, natomiast aktywność fizyczna w czasie ciąży sprawi, że ciało będzie lepiej przygotowane do jej końcowego etapu i porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.