banner
grzejnik
Artykuły, Dom

Źródła ciepła

Dom ogrzewać można kotłem gazowym, węglowym albo olejowym, ale także za pomocą solarów, czy ogrzewania kominkowego. Warto się jednak zastanowić, który sposób jest najbardziej praktycznym, a przy tym ekonomicznym źródłem ciepła.

Piece węglowe montowane w piwnicach naszych domów są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza, że obecnie można zakupić kotły z podajnikami paliwa, w których proces spalania może przebiegać samodzielnie nawet przez kilka dni. Specjalny węgiel (eko- groszek) jest w określonych ilościach automatycznie załadowywany do kotła, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury. Grzejniki za pomocą których ciepło dostaje się do naszych domów mogą mieć różną moc w zależności od powierzchni wodnej. Producenci oferują specjalne grzejniki łazienkowe, eleganckie i stylowe grzejniki pokojowe, a także inne rodzaje kaloryferów w kilkunastu rozmiarach, a nawet kształtach.
Zobacz jakie grzejniki pokojowe przygotował dla Ciebie Instal-Projekt.
Najpopularniejsze są grzejniki aluminiowe być może ze względu na ich trwałość i odporność na korozję, a także z uwagi na szybkie nagrzewanie.

Innym źródłem ciepła w naszym domu może być kominek. Wystarczy zamiast centralnego ogrzewania założyć system dystrybucji gorącego powietrza, aby kominkiem ogrzewać cały dom (poza kuchnią i łazienką, aby nie rozprzestrzeniać zapachów). Dodatkowo można zamontować kominek z płaszczem wodnym, co pozwoli na podgrzewanie wody użytkowej. Jednak do utrzymania stałej wysokości temperatury konieczne jest ciągłe podkładanie opału, ponieważ drewno szybko się spala, dlatego trzeba pomyśleć o dogodnym miejscu do magazynowania jego zasobów. Niewątpliwą zaletą kominków są względy estetyczne, gdyż wiadomo jaką przyjemną atmosferę stwarza ogień i ciepło wydobywające się zza szyby kominka. Wiadomo, że wkłady kominkowe i ich montaż są kosztowne, ale z uwagi na bezawaryjność i niezależność od zewnętrznych źródeł energii warto zdecydować się na ogrzewanie kominkowe. 

Ogrzewając dom mamy do wyboru kilka opcji, a wybór między centralnym ogrzewaniem, czy kominkami musi być uzależniony od konstrukcji domu i jego instalacji, funduszy, a także naszych oczekiwań estetycznych i praktycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *