banner
Ubytek słuchu
Artykuły

Ubytek słuchu – przyczyny i rodzaje

Ubytek słuchu to coraz poważniejszy problem dotykający nasze społeczeństwo. Problemy ze słuchem mają już nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale też coraz więcej dzieci i młodzieży. Przyczyny ubytków słuchu są różne, różnie też kategoryzowane są ich rodzaje i – co za tym idzie – rożne sposoby stosuje się w celu ich poprawy.

Przyczyny ubytków słuchu

O sprawnym działaniu narządu słuchu decydują wszystkie części ucha oddzielnie, a przede wszystkim ich współdziałanie w przekazywaniu informacji akustycznych do mózgu. Każdy ubytek słuchu, bez względu na jego rodzaj i podłoże, wynika z zaburzeń działania jednej lub kilku elementów ucha zewnętrznego, środkowego czy też wewnętrznego. Aby zrozumieć skomplikowaną naturę ubytku słuchu, należ poznać budowę i zasady działania poszczególnych części ucha. Wiedza ta jednak nie wystarcza do tego, aby móc samodzielnie rozpoznawać ubytek słuchu u siebie lub u innych osób. Dlatego też zawsze w razie jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości związanych ze stanem naszego słuchu należy skonsultować się ze specjalistą.

Konsultacje jedynie u specjalistów

W Polsce ubytek słuchu rozpoznawany jest jedynie przez audiologa lub otolaryngologa. Jedynie lekarz jest w stanie po przeprowadzonym badaniu słuchu określić, jaki rodzaj i stopień ma ewentualny ubytek słuchu, przygotować odpowiedni audiogram (wykres odzwierciedlający zdolność słyszenia badanego pacjenta i stopień ubytku słuchu w każdym uchu) i zaproponować odpowiednie środki zaradcze.

Ubytek słuchu typu przewodzeniowego

Do ubytków słuchu typu przewodzeniowego zaliczane są wszelkie ubytki wynikające z problemu powstałego w obrębie ucha zewnętrznego lub ucha środkowego. Określenie „ubytek słuchu typu przewodzeniowego” wzięło się stąd, iż zawsze wiąże się z zakłóceniami w przewodzeniu fali dźwiękowej. Ubytek tego rodzaju z reguły występuje w stopniu łagodnym lub średnim i możliwy jest do naprawienia za pomocą aparatu słuchowego bądź implantu.

Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego

Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego wynika z poważnego uszkodzenia, jaki jest zniszczenie lub uszkodzenie komórek czuciowych, zwanych też rzęskami słuchowymi, znajdującymi się w ślimaku. Ubytek ten z reguły jest ubytkiem nieodwracalnym i możliwym do skorygowania jedynie za pomocą aparatu słuchowego lub implantu. Odpowiednie urządzenia wzmacniające dźwięk są tu o tyle ważne, że ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego może osiągnąć nawet bardzo duży stopień.

Ubytek słuchu typu mieszanego

Ubytek słuchu typu mieszanego występuje w przypadku, gdy u jednej osoby dochodzi do połączenia dwóch omawianych wyżej ubytków, czyli ubytku typu przewodzeniowego oraz ubytku typu zmysłowo-nerwowego. Po wykryciu tego typu ubytku, lekarze zwykle zalecają farmakoterapię połączoną z interwencją chirurgiczną lub ze stosowaniem aparatu słuchowego.

Ubytek słuchu typu centralnego

Ubytek słuchu centralnego jest częstą przyczyną braku lub uszkodzenia nerwu słuchowego. Uszkodzenia tego typu zwykle zaliczane jest do bardzo poważnych i niemożliwych do wyleczenia. Rozwiązaniem dla osób z ubytkiem słuchu typu centralnego nie są nawet dobrej jakości aparaty słuchowe umożliwiające duże wzmocnienie dźwięku czy implanty ślimakowe. Pewną szansę stanowią jedynie tzw. implanty pionowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *