banner
Artykuły, Dom

Oświetlenie w sypialni – komfort i estetyka

Oświetlenie jest praktycznym elementem wyposażenia każdego wnętrza. Dzięki niemu możliwe jest swobodne korzystanie z pomieszczenia również po zmroku. Jednak nie można zapominać, że światło pełni też funkcję estetyczną. W aranżacjach wnętrz łączy się rodzaje oświetlenia, by zapewnić odpowiedni komfort, jak też stworzyć wyjątkowy nastrój. Zasada ta dotyczy również sypialni.

Ponieważ sypialnia jest przede wszystkim miejscem odpoczynku, jej aranżacja powinna temu sprzyjać. Jednak często w pomieszczeniu tym, oprócz łóżka, znajdują się inne meble, jak toaletka czy garderoba. Tym samym sypialnia okazuje się miejscem, w którym nie tylko się odpoczywa, ale i wykonuje szereg innych codziennych czynności.

Z tego też względu na oświetlenie w sypialni składa się kilka źródeł światła, które z jednej strony mają stwarzać przyjemną atmosferę, sprzyjając odpoczynkowi, zaś z drugiej umożliwiać wykonywanie codziennych czynności.

Centralne oświetlenie

Jak w każdym innym pomieszczeniu, tak również w sypialni obowiązkowym rodzajem oświetlenia jest tzw. centralne. Stanowi je lampa zawieszona u sufitu w centralnym miejscu, zapewniając światło o względnie jednolitym natężeniu w całym pomieszczeniu. Jednak nigdy nie jest ono wystarczająco silne, aby móc przy nim czytać książę czy korzystać z toaletki lub garderoby.

Oświetlenie miejscowe

Ponieważ wiele osób przed snem czyta książkę lub korzysta z laptopa, konieczny jest montaż światła dodatkowego umiejscowionego przy łóżku, w części gdzie kładzie się poduszkę. Obowiązkowym źródłem światła w sypialni jest więc lampka nocna, która zapewnia najwięcej światła wyłącznie w miejscu, w którym jest ono potrzebne. W przypadku sypialni dwuosobowej, lampki nocne stawia się na szafeczkach po jednej po obu stronach łóżkach. W sypialniach przeznaczonych dla jednej osoby wystarczy jedna lampka.

Światło miejscowe mogą też dawać kinkiety wieszane na ścianach, zwrócone w dół, aby blask padał w konkretne miejsce, nie obejmując pozostałej części wnętrza. Kinkiety powinny być zamontowane na takiej wysokości, aby włącznik był w zasięgu ręki.

Dodatkowe źródło światła

Dodatkowe źródła światła, które oprócz praktycznej funkcji pełnią też estetyczną, stanowią lampki punktowane. Zlokalizowane są zawsze przy garderobie lub toaletce, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie, ale skupione wyłącznie wokół miejsca wykonywanej czynności. Tego typu lampki często stanowią delikatne dopełnienie aranżacji wnętrza.

Lampy w sypialni, zwłaszcza te używane wieczorem, powinny dawać ciepłe światło. Najlepiej, aby było ono w odcieniu żółtym, gdyż białe odbierane jest przez organizm jak światło dzienne, w związku z czym może powodować trudności w zasypianiu. Oświetlenie w sypialni powinno stwarzać przyjemną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi.

Źródło informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *