banner
odzyskiwanie danych ze smartphonu
Artykuły, Technologia

Odzyskiwanie danych – podstawowe rodzaje uszkodzeń

Odzyskiwanie danych to proces polegający na przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu uzyskanie początkowej struktury danych. Obecnie ta dziedzina informatyki bardzo prężnie się rozwija, a dzięki nowoczesnym laboratoriom i sprzętom, możliwy jest odzysk danych utraconych nawet w taki okolicznościach, jak pożar czy powódź.

Wyróżnia się dwie główne przyczyny utraty danych: uszkodzenia logiczne, czyli programowe, oraz uszkodzenia fizyczne, czyli defekty samego nośnika.

Uszkodzenia logiczne

Uszkodzenia logiczne to rodzaj uszkodzeń, który dotyczy naruszenia integralności struktury logicznej danych zapisanych na nośniku. Oznacza to, iż sam nośnik nie został uszkodzony i jest w pełni sprawny. Uszkodzenia logiczne dzieli się na: uszkodzenia systemu operacyjnego, uszkodzenia systemu plików oraz uszkodzenia powstałe w wyniku błędu użytkownika.

Tego typu uszkodzenia są najczęściej powodowane przez atak wirusów, przerwy w dopływie prądu elektrycznego, skoki napięcia czy też błędy w oprogramowaniu. Uszkodzenia logiczne mogą być także powodowane przez niewłaściwe działania użytkownika danego urządzenia, takie jak formatowanie dysku, kasowanie plików czy też uszkodzenia partycji poprzez niewłaściwe użycie narzędzi dyskowych.

Uszkodzenia fizyczne

Uszkodzenia fizyczne są z kolei znacznie trudniejsze do zdiagnozowania i odtworzenia. Ten rodzaj uszkodzeń można podzielić na następujące typu: uszkodzenie mechaniczne (dekalibracja mechaniczna lub termiczna, uszkodzenie łożyska silnika, wybicie stojana silnika), uszkodzenie elektroniczne (uszkodzenie modułu elektroniki zewnętrznej, uszkodzenie głowicowego przedwzmacniacza sygnału) oraz uszkodzenie logiczne lub mechaniczne struktury serwisowej dysku.

W przypadku uszkodzeń mechanicznych, najczęściej dochodzi do defektu elementów mechanicznych dysków twardych (głowic, silników), elementów układu elektroniki i talerzy. Zdarza się również, iż uszkodzeniu ulegają materiały na których dane zostały zapisane, czyli warstwa refleksyjna w płytach CD i DVD czy też układy elektroniczne (pamięci flash).

Odzyskiwanie danych ze smartphonów

Jedną z kategorii odzyskiwania danych jest odzyskiwanie danych ze smartphonów. Ten rodzaj odzyskiwania danych jest dość specyficzny i wymaga zastosowania zupełnie innych narzędzi i rozwiązań niż ma to miejsce w przypadku dysków twardych. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się akwizycję danych, czyli odczytywanie widocznych w telefonie informacji.

Jednakże nierzadko odzyskanie dostępu do utraconych bądź zapisanych na zniszczonym urządzeniu danych wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych i specjalistycznych rozwiązań – wtedy też stosuje się głównie ekstrakcje systemu plików bądź zrzut pamięci. Więcej na temat odzyskiwania danych z telefonów na stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *