banner
Biznes

Magazynowanie towarów

Każdy zakład produkcyjny zmaga się z koniecznością magazynowania wytworzonych artykułów. Czasami wynika to z nadmiarowej produkcji wyrobów, innym razem z konieczności oczekiwania na transport do miejsc docelowych. Jak wygląda to w przypadku naszego kraju?

Wiele firm boryka się z nadprodukcją towarów, które miesiącami zalegają na magazynowych półkach. Z tego względu nowe budynki przemysłowe powstają w bardzo szybkim tempie. Magazyny błyskawicznie zapełniają się nowymi partiami towarów, co wzmaga zapotrzebowanie na kolejne konstrukcje stalowe należące do przedsiębiorstwa. Oczywiście współczesne hale magazynowe powstają w przeciągu kliku miesięcy, jednak każdy kolejny obiekt generuje różnego rodzaju koszty. Pytanie wygląda następująco – czy takie podejście stanowi jedyne rozwiązanie dla firm produkcyjnych?

Odpowiedź brzmi NIE! Rynki światowe wykazują zupełnie inne tendencje związane z przechowywaniem produktów gotowych. Państwa takie jak Japonia ograniczają do minimum konieczność magazynowania towarów. Wytworzone artykuły są dostarczane do odbiorców bezpośrednio z linii produkcyjnej. Podejście tego typu nosi nazwę procesów Just In Time.  Produkowane artykuły nie zalegają tym samym w magazynach, ogranicza to wydatki przedsiębiorstwa związane z utrzymaniem hal magazynowych oraz dodatkowego sprzętu i personelu.

Jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Nasze fabryki starają się podążać za światowymi trendami. Z roku na rok zwiększa się odsetek przedsiębiorstw korzystających z metodologii Just In Time. Produkty są rozsyłane do sklepów i hurtowni bezpośrednio z linii produkcyjnych. Działania tego typu wymagają jednak bardzo dobrej organizacji pracy, zarówno po stronie producenta, jak też firmy logistycznej. Z racji naszej narodowej mentalności i stosunkowo niskiej dyscypliny pracy, wprowadzenie tego typu metodologii okazuje się niezwykle ciężkim zadaniem, jednak nie niemożliwym do realizacji. Należy zmienić podejście pracowników do powierzonych im zadań i zadbać o terminowość wykonywania wszystkich czynności. Jedynie zorganizowane działania mogą przynieść pożądany efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *