banner
Biznes

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest obok jednoosobowej działalności gospodarczej, jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia firmy. W większości decydują się na nią osoby, które nie chcą ryzykować osobistym majątkiem lub planują rozpoczęcie działalności na większą skalę. Oczywiście wiążą się z tym pewne zobowiązania i konieczność spełnienia wymaganych kryteriów, jednak takie rozwiązanie może być korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy obawiają się ryzyka.

Blog prawniczy Profinfo.pl

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Według ogólnej definicji, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną prowadzonej działalności, która posiada własną osobowość prawną. Jak sama nazwa wskazuje, spółka taka ogranicza odpowiedzialność wspólników, dzięki czemu za jej prowadzenie nie odpowiadają oni własnym majątkiem. Niewiele osób wie, że spółkę z o.o. można założyć samodzielnie, prowadząc jednoosobową firmę, bez konieczności powoływania wspólników.

Korzyści posiadania spółki z o.o.

Jedną z najważniejszych zalet jest bez wątpienia brak odpowiedzialności finansowej w razie zadłużenia firmy. W razie ryzyka związanego z zakładaniem działalności i niepowodzenia przedsięwzięcia wspólnicy odpowiadają tylko włożonym wkładem finansowym. W przypadku zadłużenia, wierzyciel nie ma prawa egzekwować długu z osobistego majątku wspólników, ograniczając się tylko do zainwestowanego wkładu w prowadzenie spółki. Należy przy tym pamiętać, aby w terminie zgłosić upadłość działalności.

Jak założyć spółkę?

Pierwszym krokiem do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy spółki. W przypadku jednoosobowej działalności odpowiednikiem umowy jest akt założycielski. Dokumenty te powinny spełnić szereg kwestii formalnych, takich jak siedziba firmy i profil jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, informacje na temat wspólników oraz czas trwania spółki. Są to ogólne przesłanki, a szczegółowe informacje na temat prawnych aspektów prowadzonej działalności można znaleźć na stronie blog Profinfo.pl, gdzie krok po kroku wytłumaczone są ważne dla przedsiębiorców sprawy. Aby rozpocząć prowadzenie spółki należy pamiętać o tym, że wymagane jest wniesienie wkładu będącego kapitałem zakładowym i powołanie zarządu, w przypadku posiadania wspólników. Na koniec zostają tylko kwestie formalne związane ze wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, zgłoszenia jej do Urzędu Skarbowego i założeniem indywidualnego rachunku bankowego. Cały proces nie jest skomplikowany i wymaga tylko skompletowania wymaganych dokumentów. Problemem może być późniejsze prowadzenie księgowości i spraw prawno -podatkowych, dlatego początkujący przedsiębiorcy powinni rozważyć podjęcie współpracy z radcą prawnym i biurem rachunkowym, które będzie na bieżąco monitorowało sytuację spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *