banner
Polska

Historia Wejherowa

Wejherowo to miasto, które powstało w XVII wieku i obok Gdańska czy Gdyni ma interesującą historię, którą odzwierciedla wspaniała architektura tego miejsca. Jest to region często odwiedzany przez turystów, na co wpływ ma nie tylko lokalizacja, ale też jego charakter.

W Wejherowie można odnaleźć wiele wspaniałych zabytków, które zachowały się jeszcze od czasów powstania miasta. Wszelkie dotyczące zabytków informacje Wejherowo popularyzuje, aby dokładnie przedstawić zalety i atrakcje turystyczne. W mieście znajdują się ciekawe budowle oddające charakter różnych wieków, będące zarówno architekturą sakralną, jak i świecką.

Wiele z zachowanych zabytków przetrwało w formie nienaruszonej. Zaliczają się do nich między innymi Kościół Trójcy Przenajświętszej czy Kościół Klasztorny pw. Św. Anny o bogato wyposażonych wnętrzach jeszcze z XVII w. Pewne zmiany zachodzące na przestrzeni dziejów odzwierciedla Kalwaria Wejherowo, która stanowi kompleks architektoniczny złożony z 26 kościołów i kaplic symbolizujących kolejne stacje Męki Pańskiej. Zespół ten uznawany jest za największy walor Wejherowa, który przyciąga zarówno grupy pielgrzymujących, jak i turystów. Kościoły i kaplice zostały wybudowane na wzgórzach, co ma wynikać z tradycji Jerozolimy, a cały szlak kalwaryjski liczy aż 4,6 km. Każda kolejna stacja nosi nazwę nawiązującą do Męki Pańskiej, co oddaje charakter kalwarii, a jest ona jedną z najstarszych w Polsce.

Obok zabytków sakralnych nie można pominąć budowli świeckich, które również mają znaczący wpływ na charakter Wejherowa. Najbardziej imponujący wydaje się być ratusz – stanowiący współcześnie siedzibę władz miejskich. Jednak budynek ten nie przetrwał do czasów dzisiejszych w stanie oryginalnym, był kilkakrotnie przebudowywany, a ostatecznie jego mury zostały od podstaw wzniesione, jednak zgodnie ze wzorami XVII w.

Wejherowo jest bardzo atrakcyjnym miastem, które warto odwiedzić, będąc w Trójmieście. Założone w 1643 roku odzwierciedla zamierzchłą historię i charakter przemian, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w obrębie granic miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *