banner
Technologia

Farby graficzne – niezbędne komponenty w branży poligraficznej

Według raportu „Rynek poligraficzny i opakowań w Polsce”, przygotowanego przez KPMG, branża poligraficzna w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Ma na to wpływ m.in. coraz lepsza jakość świadczonych usług, bogata oferta produktowa, a także nowoczesny sprzęt poligraficzny oraz bogate zaplecze komponentów.

Niezbędne zaplecze laboratoryjne

Najważniejsze w druku poligraficznym są bez wątpienia farby drukowe, zwane inaczej farbami drukarskimi lub graficznymi. Są to materiały powłokotwórcze ciekłe lub maziste o charakterze zawiesiny lub roztworów substancji barwiących w spoiwach.

Obecnie wiele firm poligraficznych zarówno w Polsce, jak i na świecie posiada już własne mieszalnie farb tak, aby dostarczyć klientom farby specjalne do wszystkich technik druku oraz różnorodnych podłoży . Oczywiście, nowoczesne mieszalnie nie mogą sprawnie funkcjonować bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego.

Profesjonalne laboratoria powinny być wyposażone w nowoczesny sprzęt kontrolno-pomiarowy, automatyczne mieszalnie farb offsetowych arkuszowych i offsetowych o niskiej migracji MGA, fleksograficznych rozcieńczalnikowych, wodorozcieńczalnych oraz farb utrwalanych UV.

Proces mieszalniczy farb drukarskich

Procedura mieszania farb rozpoczyna się od przyjęcia zamówienia od klienta na wykonanie odpowiedniej receptury kolorystycznej. Do stworzenia konkretnej farby potrzebne są dane o jej ilości, maszynie, w której zostanie zastosowana, podłożu drukowym, wymaganych odpornościach farb oraz, w miarę możliwości, numery konkretnych barw.

mieszanie farbTworząc nowy wzór kolorystyczny przygotowuje się 10 g próbki zgodnie z recepturą według wzoru farby. Następnie przeprowadzany jest ważony wydruk oraz zostaje przeliczona receptura odpowiednio do ilości zamówionej farby. Kolejny krok to próbny druku i porównanie efektu z pierwszymi próbkami 10 g. W przypadku, gdy obie próbki są identyczne, następuje odłożenie wzorca koloru, po czym końcowy produkt zostaje przekazany odbiorcy.

W przypadku, gdy wzór farby jest już znany, wystarczy odnaleźć odpowiednią recepturę, odważyć według niej składniki i przeprowadzić proces mieszania. Następnie porównuje się wydruk próbny z farbą wzorcową. Jeśli wszystko jest w porządku przystępuje się do przygotowania konkretnej farby.

Skład farby drukarskiej jest zależny od metody drukowania oraz rodzaju podłoża https://myspace.com/hubergrouppolska. Do druku wypukłego i płaskiego używa się najczęściej gęstych farb schnących w wyniku reakcji utleniania, natomiast do druku wklęsłego wykorzystuje się farby wysychające poprzez parowanie. Z kolei do druku na celofanie użyte zostaną farby szybkoschnące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *