banner
Artykuły, Edukacja

Bronimy tytułu inżyniera – czyli obrona krok po kroku

Styczeń i luty to typowy czas obron tytułu inżyniera. Ze względu na to, że studia inżynierskie trwają 3,5 roku akuratnie na ten zimowy czas wypada najbardziej wyczekiwana data przez wszystkich studentów uczelni technicznych – data obrony pracy inżynierskiej.

Przygotuj się na bycie inżynierem

Obrona tytułu inżyniera różni się nieco od obrony tytułu na studiach licencjackich. W przypadku studiów inżynierskich sama praca ma charakter bardziej techniczny. Otóż, w zależności od wybranego tematu, najczęściej jej przedmiotem jest autorski projekt. Oczywiście praca inżynierska może mieć charakter czysto teoretyczny, niemniej jednak najczęściej są to koncepcje typowo techniczne.

stud1

Posiadając napisaną pracę, musi ona przejść szereg weryfikacji. Po pierwsze musi zostać zaakceptowana przez promotora, a sama treść przeanalizowana przez program antyplagiatowy. Praca, która została przyjęta do obrony powinna znaleźć się w odpowiedniej okładce we właściwym dla kierunku studiów dziekanacie.


Dodatkowy element obrony

Sama obrona pracy to jednak nie wszystko. Ważnym elementem jest konieczność zdania egzaminu inżynierskiego, który sprawdzi naszą wiedze z zakresu 3 lat studiów. Jest to bardzo obszerny i szczegółowy egzamin, który jest gwarantem pozyskanej wiedzy. Ocena z tego egzaminu wpływa częściowo na ocenę końcową z tego etapu studiów.

Co jeśli jeszcze nie zacząłeś pisać?

Napisana praca jest podstawą do dopuszczenia studenta do obrony tytułu. Napisanie obszernej pracy jest jednak trudne, ponieważ sesja, obrona i rekrutacja na studia magisterskie odbywa się prawie w jednym czasie. Dlatego dla tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli pisania pracy – do lutego jeszcze sporo czasu, więc masz szansę nadrobić zaległości. Oznacza to jednak przerwę świąteczną i noworoczną z nosem w książkach. Wolny czas sprzyja nadrobieniu wszystkich zaległości, niestety kosztem wolnegstud12o czasu.

Problem jest znacznie większy, jeśli ustalone plany i wyjazdy na święta nie można przesunąć. Wówczas można zasięgnąć inspiracji tutaj: – z pewnością każdy zdesperowany student znajdzie coś interesującego dla siebie.

Zdobycie tytułu inżyniera, wiąże się z uzyskaniem wyższego wykształcenia. Na tym etapie istnieje wiele firmy, które zajmują się wyłapywaniem zdolnych i pracowitych studentów na dobre stanowiska pracy. Finansując studia magisterskie oprócz wyższego doświadczenia można zyskać bezcenne doświadczenie. Niekiedy pracodawcy pytają o tytuły prac inżynierskich, ponieważ odzwierciedlają one zainteresowania studenta. Z tego względu warto podejść do pracy inżynierskiej ambitnie i rzetelnie, a na pewno zostanie to docenione nie tylko ze strony promotora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *